Париж - местата, които ни вълнуват
Трудно можем да се сетим за друг град, който да притежава толкова силно културно присъствие, колкото Париж. Той е центъра на всички събития и сфери от културата – спорт, мода, изкуство, наука, литература, идеи, кухня.
Въобще Париж присъства навсякъде, превръщайки се по-скоро в емблема, отколкото град. По-скоро представа, отколкото място на картата.
Обект на множество филми, книги, разкази, дори новинарски емисии, шансът за пътешествие до там се превръща в смесица на невъобразимо много очаквания. От романтична атмосфера и аромат на лавандула, до улични протести и безчинства. Каквото и да кажем или напишем за Париж ще бъде малко. Това е град, който не просто трябва да се види, а да се изживее. Вече ви разказахме за храната там, а сега ще споделим и нашето изживяване във френската столица. Разказът ни започва в една януарска вечер, след като няколко часа по-рано бяхме оставили София покрита в дълбок сняг.
Летище Шарл дьо Гол ни посрещна с особения си дух на ретро-модерност, създаващо усещането за едновременно присъствие в минало и бъдеще.
Вариантите от там до Париж са няколко, но най-адекватният и бюджетен избор е влакът. Десет евро и четиридесет минути по-късно вече бяхме на брега на Сена, близо до катедралата Нотр Дам. Посрещна ни вечерния Париж с меката си улична светлина и уютна атмосфера. Почти като от филмите и книгите. Париж на чудесата.
И без да се усетим, вместо да бързаме към хотела, за да се отървем от всичкия багаж и от умората на пътуването, ние започнахме да се разхождаме, потопени в бохемската атмосфера на десния бряг на Сена.
Изведнъж се предадохме на изкушението да разгледаме и усетим максимално от този град. И това е именно първата забележителност, която не бива да пренебрегвате в никакъв случай – безкрайната разходка по улиците на Париж.
Сещаме се за поне два филма, в които Париж е представен именно по този начин. Пощенските картички и изображения на Айфеловата кула, колкото и прекрасни, са съвсем малък детайл от блясъка на града. Ние успяхме да го уловим и най-вече усетим в разходката. Уверяваме ви, всяка улица има чар, а всяка сграда излъчване, което прави София и повечето градове да изглеждат като незначителни жилищни пространства.
Разбира се, няма как да пропуснем и Айфеловата кула, която доминира над околното пространство. В Париж липсват небостъргачи и Айфеловата кула се извисява като игла в небето. Ако пътувате към Париж и сте решили да се качите и да разгледате града от върха, трябва да ви предупредим, че трябва да се въоръжите с търпение.
Чакането е сериозно, а е препоръчително да се появите час преди да отворят входовете, за да бъдете на по-добра позиция. Между другото, зимата най-високият етаж е затворен за посетители. Ние успяхме да се доберем само до втората тераса, но дори тя предлага изключителна гледка към Париж и ни помогна да начертаем картата на нашия маршрут.
От Айфеловата кула, на няколко крачки, е брегът на Сена, там може да хванете някое от круизните корабчета и да направите малка разходка по течението на реката. Преживяване, което отнема около час и придава нова перспектива на града. След тази разходка, ние смело затегнахме връзките на обувките си и продължихме с разходката по улиците на града. Планът – от брега на Сена до Триумфалната арка, а от там по Шанз-Елизе, през площад Конкорд и Египетският обелиск, градините Тюйлери до Лувъра.
Редно е да споменем, че в Париж разстоянията са доста по-големи отколкото картата издава.
Изминаването на описания маршрут ни отне около два часа. Може да го изминете и с такси, но тогава цялата концепция за атмосферата на града ще се превърне в изкуствен заместител. За да усети и почувства Париж, човек трябва да бъде готов да се измори. Не се притеснявайте, впечатленията, които ще добиете ще ви мотивират да не спирате.
Гледката, която се разкрива от Триумфалната арка по Шанз-Елизе, действа магнетично и съвсем естествено връзва краката да следвате тази посока. Посоката на френските крале, на връщащия се от поредната успешна кампания Наполеон. И докато вървяхме по този маршрут и се възхищавахме на пространството около нас, на огромността на Шанз-Елизе, се чудехме дали площад Конкорд не е наречен така, защото е предвиден за резервно летище. Това по всяка възможност щеше да е възможно, ако 23-метровият египетски обелиск в центъра на площада не пречеше на подобна операция.
Правилно, обелискът е египетски, но ще го намерите във Франция. Просто подарък за крал Луи Филип, защото такива подаръци получават френските крале. Ако се чудите какви пък са техните домове, е достатъчно да продължите още малко през градините Тюйлери и ще се озовете пред Лувъра.
Лувъра е отделна статия, глава и сайт. Ако си мислите, че Лувъра е музея, в който се съхранява Мона Лиза, значи грешите.
Лувъра ще ви впечатли с хиляда и сто други неща, като първото от тях е неговата огромност. Може би ще са ви достатъчни около 3 часа, за да обиколите цялото място. Разбира се, ако сте спортна натура и обичате да тичате. Ако не сте припаднали при вида на скулптурата „Нике от Самотраки“ следващото, което ще ви шашне е интериора на двореца, който сам по себе си е изкуство от огромно културно значение. След това идват всички картини, изображения, скулптури, статуи, битови предмети, саркофази и артефакти.
Всъщност, за да разгледате наистина Лувъра, за да видите всичко в него, ще трябва да си организирате отделно пътуване само до там. Ние успяхме да хвърлим едно око и да разберем, че вече са изминали три часа от деня.
Описаното до тук е част от всеки туристически справочник, чиято основна тема е Париж. За да разгледате добре този маршрут ще ви бъдат необходими 2 пълни дни в Париж и много енергия. Препоръчително е да изберете хотел в 7ми, 14ти или 15ти арондисман, което ще ви осигури по-добра позиция в началото на деня и така ще загубите по-малко време в пътуване. Очаквайте продължението, в което ще разкажем повече за тайните места на Париж.
Comentários