top of page
Asset 9.png

Около света за десет разядки


Светът е храна; https://www.flickr.com/photos/144683333@N02/27923147416/

Когато стегнем багажа за следващото пътуване, ние не се насочваме към поредното непознато място, само за да отбележим това в дневника си. Пътуването е цел да се запознаем с нещо ново и непознато. Да го усвоим и пренесем практики от него в нашия дом, работа или дори характер. Част от колекцията спомени и опит, които връщаме у дома с нас е храната.

Предизвикателство е да приготвим някое впечатлило ни ястие в условията на домашната ни кухня и да пренесем частица от поредната дестинация у дома.

Бърза разходка из спомените веднага ни подава списък с любими разядки, които ще представим в следващите редове. Разядките са мощен помощник, който да впечатли по време на приятелска вечеря, да разнообрази менюто ви или просто да ви предизвика за една чаша вино. Следва списък с 10 разядки, които да приготвите у дома.

1. Гуакамолe

Гуакамоле; https://commons.wikimedia.org

Популярността му е неоспорима И дори има свой празник – 16 септември е денят на Гуакамолето. Ние, обаче, няма да чакаме началото на учебната година, а ще го хапнем сега. Обичаме го, защото можем да го комбинираме с бекон, варени яйце, просто да си го намажем върху препечен хляб или да го хапнем с чипс в компанията на текила. Приготването му е сравнително лесно и бързо, противно на произхода му, който е старателно обвързан с мистиката на ацтеките.

Необходими продукти:

Авокадо; https://pixabay.com

1 домат

2 авокадо

1 лайм (допустимо е да замените с лимон)

1 малка глава червен лук

1 малка люта чушка

1 скилидка чесън

Зехтин – не повече от една супена лъжица.

Разрежете авокадото на две по дължина, обелете кората и го смачкайте. Обелете домата, отстранете семките, нарежете на ситно и го добавете към авокадената паста.

Намачкайте скилидката чесън и я смесете с щипка сол. Добавете я заедно със сокът от лайм, накълцаният кориандър и лук, малко зехтин и нарязана на ситно чушка. Поръсете със сол и разбъркайте добре. Сервирайте.

2. Скаридени хапки

Скариди в леда; https://pixabay.com

Мексиканската кухня е лесна за харесване. Едновременно позната и екзотична, тя обича лютото и боба като нас. Страстта на Мексико, обаче, е вкусната морска храна. Тези хапки са едно добро начало да се запознаете с нея.

Необходими продукти:

6 с.л. зехтин

4 с.л. сок от лайм

2 с.л. мед

2 скилидки чесън, намачкан

Червен пипер

Лютив червен пипер

500 гр. Скариди

Първо мариновайте скаридите. Маринатата пригответе като в голяма купа смесите зехтин, сок от лайм, чесън, мед, червен пипер. Поръсете със сол. Ако искате да направите ястието истински мексиканско, добавете и лют червен пипер. Премахнете неядивните части на скаридите и ги оставете да поплуват в маринатата за около час. След като са починали достатъчно, ги изпържете докато не порозовеят в предварително загрят зехтин. Обърнете се към точка едно и подгответе гуакамоле. Време е да подготвите хапките. За основа може да използвате царевичен чипс или малки тортили. Намажете ги с гуакамоле, а отгоре поставете скарида.

3. Пиперада

Този апетайзер ще ви го сервират както във Франция, така и в Испания. Пиперадата е основен елемент в кухнята на баските и представлява един западен вариант на нашия миш-маш.

Пиперада и хляб; https://www.flickr.com/photos/mookieluv/4455617278

Необходими продукти:

4 с.л. зехтин

1 глава лук

2 скилидки чесън

1 зелена чушка

1 червена чушка

1 парче хамон

1 домат

4 яйца

Задушете лука, чушките и чесъна, които преди това сте нарязали на ситно, докато не омекнат. Добавете нарязания хамон и оставете така около минута. Включете доматите, поръсете със сол и черен пипер. Покрийте тигана и оставете на лек огън за около 10 минути. Счупете яйцата и ги разбъркайте в купа. Добавете ги към сместа в тигана и разбърквайте упорито, докато яйцата станат готови. Сервирайте с хляб.

4. Тиквички с рикота

Тиквичките са вкусни и нискокалорични, което ги превръща в подходяща добавка към лятото. Напълнете ги с рикота и ще се насладите на перфектна комбинация, отличен стартер на една вечеря с приятели.

Тиквички в компанията на сирене; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ricotta_salata_e_zucchina.jpg

Необходими продукти:

2 тиквички

80 гр Рикота

50 гр. Моцарела

30 гр. Настърган пармезан

Лимонов сок

Босилек

Сол черен пипер

Разделете тиквичките на две по дължина. Почистете семките като използвате лъжица. Поръсете дъната на получените лодки със сол и черен пипер. Смесете заедно сирената, лимоновия сок и босилека. Поръсете ги със сол и черен пипер. Разделете сместа на 4 и напълнете всяка половина от тиквичките. Наредете ги в тавичка върху хартия за печене и ги поставете в предварително загрята на 230 градуса фурна. Изпечете ги, докато пълнежа не придобие кафяво-златист цвят.

5. Тортелини с пармезан

Тортелини; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tortellini.jpg

Трудно можем да се сетим за нещо по-италианско от паста и пармезан. Върви страхотно с бира пред телевизора. Странно е, че италианците трудно впечатляват с тяхната бира, но нас това не ни притеснява, след като ни дават толкова много ястия, които да вървят с нея.

Необходими продукти:

1 пакет тортелини

Зехтин

Брашно

2 Яйца

1 пакет панко галета или обикновена

50 гр. Пармезан

Магданоз

Червен пипер

Смесете панко галета, магданоз, пармезан и червен пипер. Сварете тортелините до полуготово състояние, подсушете ги и оваляйте в брашно. Потопете ги в разбърканите яйца и накрая ги оваляйте в панко сместа. Използвайте тиган с преварително загрят зехтин. Готови са когато придобият кафяво-златист цвят. Наредете ги върху кухненска хартия, за да се отцеди излишната мазнина. Получавате страхотни хапки за следобеда.

6. Гьоза

Гоьоза в завършен вид; https://pixabay.com/en/gyoza-dumplings-fried-japanese-760510/

Отиваме в другия край на света, вървейки мощно срещу слънцето. Пътешествие до Япония е все още само мечта за нас, но ние грижливо я подхранваме със стартери като гьоза. Между другото доста пипкава работа. Приготвянето на гьоза не е голяма тайна, но ви трябват сръчни умения, за да изпипате формата. Подобно на тортелините или руските пелмени, гьоза е японският прочит на тесто и плънка.

Необходими продукти:

300 гр. Настъргано зеле

500 гр. Мляно свинско месо

Сол

4 скилидки счукан чесън

Джинджифил

Соев сос

За тестото:

250 гр брашно

Сол

Вода

Омесете меко тесто от брашно и вода. Оставете го да си почине за 30 минути. През това време пригответе плънката. Объркайте всички съставки в голяма купа като използвате ръцете си.

Тестото; https://www.maxpixel.net

Разточете тестото и го нарежете на кръгчета. Ако нямате ринг, използвайте чаша. Разпределете плънката върху кръгчетата. Трудната част идва при оформяне на втерилообразния ръб на гьоза. Бихте могли просто да запечатате плънката в тестото, като направите пелмен, но за да не разваляте автентичния вид на ястието си струва да опитате да направите дипли. Поставете в предварително загрят тиган и запържете само долната страна до леко златисто. Сипете вода в тигана, около 80 мл. Похлупете и гответе на бавен огън до изпряване на водата. Извадете соевия сос от хладилника и поканете гости.

7. Тайландски пролетни рулца

Пролетни рулца; https://www.flickr.com/photos/avlxyz/25018697807

Тайланд е задължителна дестинация за всеки любител на пътешествията. Комбинацията от природа и туристически забележителностти ще ви държи с отворени очи, а храната която опитате там, ще ви сблъска челно с екзотиката. Не се дърпайте прекалено от непознатото. Тайландските пролетни рулца са отлична разядка в лятните дни.

Необходими продукти:

2 с.л. соев сос

2 с.л. рибен сос

2 с.л. сок от лайм

Захар

Зехтин

3 скилидки чесън (счукани)

Джинджифил

2 стръкчета лук

Лют червен пипер

Зеле (настъргано) и 80 - 100 гр.

4-6 гъби шийтаке

100 гр почистени бейби скариди

Около 200 гр бобени кълнове

Оризови кори (кори за баница)

Кориандър

Босилек

Смесете в купа соевия сос, захарта, сока от лайм и рибения сос. В предварително загрят тиган сложете чесъна, зеления лук, джинджифил и лют червен пипер. Разбърквайте в продължение на минута. След това добавете зелето, шийтаке и скаридите. Разбърквайте на огъня, като включите и сместа от купата. Продължете докато зеленчуците омекнат и течността се изпари. Махнете от огъня и добавете бобените кълнове. Използвайте оризовите кори или корите за баница, за да направите квадрати с размери около 10-тина сантиметра. Поставете върху всеки от квадратите по една супена лъжица от пълнежа и поръсете с босилек и кориандър. Оформете рулца.

Оригиналната Тайландска рецепта ни задължава да ги изпържим, но достатъчно добре стават и ако ги пъхнете във фурната.

Тя трябва да е загрята на 200 градуса. Изпечете ги, докато не придобият златиста коричка. Използвайте хартия за печене.

8. Рибни кюфтенца (кексчета)

Кюфтенца от риба; https://www.flickr.com/photos/justinhee/5800248090

Популярността на рибата и морската храна в Тайланд не са нещо изненадващо. Реките Чао Прая и Меконг носят в себе си богати количества риба, а между огромния брой острови се срещат екзотични морски животни. Рибните кексчета са разпространени на всеки ъгъл и са прекрасен пример за влиянието на рибата в тайландската кухня.

Необходими продукти:

500 гр. Филе от бяла риба

3 с.л. кокосово мляко

2 с.л. рибен сос

филе; https://www.maxpixel.net

Чили

Кимион

Кориандър

Кафява захар

Галета

Листа от кефир лайм

2 стръка лук

Джинджифил

3 скилидки чесън

Зехтин

Измийте филето от бяла риба, нарежете и сложете в блендера. Междувременно в отделна купа смесете кокосово мляко, рибен сос, чили, кимион, кориандър и кафява захар. Разбъркайте ги добре, след което ги сипете в блендера при рибата. Добавете галетата, нарязаните на ленти листа на кефир лайм, зелен лук, чесън, джинджифил и лют червен пипер. Включете блендера. От получената смес направете топчета, поставете ги в чиния и приберете в хладилника за 10 минути, за да стегнат. Нагорещете зехтин в тиган и изпържете рибните кюфтенца до кафяв цвят. Удачно е да ги сервирате с краставица и чили сос.

9. Хумус

Любимият ни хумус с малко арабски хляб; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Houmous.jpg

Когато говорим за разядки няма как да подминем хумус. Кухнята на Близкия изток е добре позната в България. Вкусен хумус може да намерите дори и в дюнерджийниците. Опитайте, обаче, да го приготвите в къщи. Важното е да се въоръжите с търпение. Обработката на нахута е бавен процес, затова може да се подсигурите с консерва готов нахут. В този случай приготвянето на хумуса става лесен и бърз процес. Необходим ви е блендер, в който да смесите готовия нахут, тахан, лимонов сок, сол, счукан чесън и вода от консервата с нахут. Миксирате добре до получаване на еднородна смес. Поставате я в купичка и добавете малко зехтин. Поръсете с червен пипер, кориандър и магданоз. Готови сте.

Нахутът е корав; https://www.pexels.com

Необходими продукти:

600 гр. Нахут

4 ч.л. тахан

2 скилидки чесън

Сол

Зехтин

4 с.л. лимонов сок

Червен пипер

Кориандър

Магданоз

10. Печен патладжан с козе сирене

Патладжани уютно заспали в тавата; https://pixabay.com

За мястото на патладжана в турската кухня вече споменахме, но царството на този зеленчук с простира из цялата кухня на Близкия Изток. Представяме ви една арабска разядка, която ще ви накара да оближете лъжицата още докато я приготвяте.

Необходими продукти:

2 патладжана

Зехтин

Червен пипер

Сол

Черен пипер

Козе сирене

2 с.л. Тахан

2 с.л. Лимонов сок

Мед

Риган

Нарежете патладжаните на кръгчета. Наредете ги в тава върху хартия за печене. Смесете зехтин и червен пипер и с тях намажете обилно повърхността на патладжаните. Запечете ги във фурна предварително загрята на 220 градуса. Изпечете ги до златисто. Комбинирайте сиренето, тахана, лимонвия сок, мед, червен пипер и малко вода в купа. Получената смес разпределете върху кръгчетата патладжан и завършете с малко риган.

Вероятно тези стартери ви вдъхновиха за едно добро похапване. Нарежете хляб и направете вечерта пълна.

Опитайте и нашите предложения за чийзкейкове.

Последвайте ни
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page